top of page
top 1 tgv100
Sport

Dennis Man, mulÈ›umit de meciul făcut de România pe terenul lui Israel

La finalul meciului, Man a remarcat un progres în joc față de meciul cu Grecia, scor 0-1. Totodată, atacantul a explicat că nu È›ine neapărat să fie È™i de acum încolo decarul României.

"M-am simÈ›it bine, puÈ›in pe final m-am resimÈ›it un pic, că am stat câteva zile bolnav, dar într-un final mă bucur că am avut 90 de minute pe teren È™i că am dat tot ce am putut pentru a ajuta echipa.

Este un sentiment plăcut să marchez, e ceva frumos să îmbraci tricoul naÈ›ionalei, daca reuÈ™eÈ™ti să È™i înscrii este mult mai frumos.

Mister a venit cu încredere în noi, ne-a spus de la început că are încredere în noi, de aceea este aici. Noi îl susÈ›inem È™i suntem fericiÈ›i să fim aici.

Numărul 10 este un tricou foarte important pentru echipa natională, sunt conÈ™tient, dar pentru mine contează mai mult emblema din faÈ›a lui decât ce scrie pe spate.

Nu È™tiu, nu sunt genul de jucător să È›in de un număr. Da, este numărul meu 98, am început cu el la UTA È™i am continuat cu el, vedem ce va fi pe viitor.

Cred că putem să sperăm, eu zic că per total am făcut o partidă mai bună. Se putea È™i mai bine, ca de fiecare dată, dar eu zic că am arătat destul de bine", a declarat Man, conform Pro X

Israel - România 2-2. "Tricolorii" au ratat victoria în ultimele minute de joc

Elevii lui Iordănescu au început foarte bine meciul. Mihăilă putea deschide scorul după doar trei minute, dar È™utul său nu a nimerit cadrul porÈ›ii. 7 minute mai târziu, Cicâldău a marcat primul gol din mandatul noului selecÈ›ioner, în urma unei pase excelente din partea lui Man.

România È™i-a dublat avantajul în minutul 23. ChiricheÈ™ a recuperat o minge la mijlocul terenului È™i la limita careului de È™aisprezece metri i-a pasat lui Man, care a finalizat fără emoÈ›ii.

Dacă în prima parte elevii lui Iordănescu au arătat atitudine È™i pragmatism, a doua repriză a fost dominată categoric de către gazde. Solomon a trimis prima ameninÈ›are în minutul 49, dar Niță a reuÈ™it o paradă senzaÈ›ională. Aproximativ 10 minute mai târziu, Ivan l-a pierdut din marcaj pe Dabbur la un corner, iar decarul Israelului nu a iertat.

După mai multe ocazii la poarta lui Niță, Israel a reuÈ™it să restabilească egalitatea. AcelaÈ™i Dabbur a primit o minge la limita careului mic, l-a evitat pe Rus È™i apoi a trimis balonul în poartă. Astfel, "tricolorii" sunt nevoiÈ›i să caute în continuare prima victorie din mandatul lui Iordănescu.